Önce iPhone Şimdi de Tesla

Başlangıcından itibaren, dünya hayatı kesafetten letafete doğru bir akış sergilemektedir. Dünyanın sonuna, yani ahirete alemine yaklaştıkça, teknoloji daha soft, yumuşak, ince ve latif bir hal almaktadır. Peygamber mucizeleri ile üst sınırı çizilen teknolojik gelişmelerde ahirete alemine ait izlere rastlamak mümkündür. Nasıl ki geceden sabaha geçince, henüz gece olmasına rağmen, gündüz hükmünü icra etmeye başlar ve renkler yavaş yavaş sezilir, aynen bunun gibi, dünyanın sonuna yaklaştıkça, ahiret alemine ait bazı gelişmeler yaşanabilir.

Bilimin gelişmesi ile bunların yaşanması kaçınılmaz hale geliyor.

Teknolojinin daha soft hale gelmeye başladığını ifade etmiştik. Bu günlerde Amerika, devrim niteliğinde çok önemli bir gelişmeye ev sahipliği yapmaktadır. Tesla marka otomobil yeni bir modelini piyasaya sürmek üzere. Tesla 3 adındaki otomobil 35.000 dolara piyasa sürülecek. Şimdiden 400.000 ön sipariş almış durumda. Bu durum diğer otomobil firmalarını düşündürmeye başladı bile. iPhone’un diğer marka telefonlar üzerinde meydana getirdiği etkiye benzer bir etkinin Tesla tarafından da oluşturulacağı öngörülmektedir. iPhone’dan önce piyasaya hakim olan Nokia, Ericson ve Black Berry gibi markaların bitişlerini hatırlayan otomobil firmaları şimdiden kabuslar görmeye başladılar.

Tesla otomobillerinde bizim bildiğimiz içten yanmalı motorlar yok. Klasik şanzıman da yok. Otomobil çalışırken ses çıkarmıyor. Elektrikli motorlara sahip Tesla son derece hızlı ve tasarruflu. Mesela Tesla S modeli 0’dan 96 km’ye 2,5 saniyede çıkabiliyor. Ve benzinli araçlardan %60 oranında daha az yakıyor. Üstelik bir aparat yardımı ile bataryaları evinizde doldurabiliyorsunuz. Yani gece arabanızı şarj edip, gündüz kullanıyorsunuz. Bizim sitede her akşam aracını şarj eden komşularımız var mesela.

Tesla’nın bu başarısını gören Volvo da önemli kararlar aldı. Sürücü güvenliği ile öne çıkan otomobil devi Volvo, 2019 yılından itibaren geleneksel içten yanmalı motorlarla çalışan otomobil üretimini sonlandıracağını açıkladı. Bu tarihten itibaren sadece elektrikli ve hibrit motorlara dayalı araba üretimi yapacağını ilan açıkladı.

Lüks ve dizel piyasasını elinde bulunduran Alman markaları da bazı tedbirler almaya başladılar. Dizel araçların çevreye verdiği zarar tekrar gündeme geldi ve Almanya’da Posche Cayanne dizel araçların satışı yasaklandı.

Teknoloji değişip geliştikçe, sadece insan hayatını kolaylaştırmıyor, aynı zamanda konvansiyonel siyaset ve ekonominin de kalıpları değiştiriyor. Mesela elektrikli araç üretimi ve yaygınlaşması, geliri petrole ve petrol vergilerine dayanan ülkeleri nasıl etkileyecek? Petrol üreticisi ülkeler nasıl bir çözüm geliştirecekler?

Türkiye gibi, vergi kalemleri içinde petrol gelirleri önemli bir yer tutan ülkelerin de düşünmesi gereken bir durum bu. Elektrikli araba demek petrol vergilerinden gelen gelirin azalması demek.

Neyse ki Tesla Türkiye’ye henüz giriş yapmadı.

Reklam